Pizza to jedna z narodowych włoskich potraw, oferowana jest w ogromnej liczbie kombinacji składników i ciasta. Nasi rodzimi kucharze często eksperymentują z dodatkami, co skutkuje powstaniem potraw, których prawdziwy Italiano nawet do ust by nie wziął. Z tego też powodu wybierając się do pizzerii warto mieć wiedzę, na co się w niej nastawiać, i co dla siebie zamówić.
Przede wszystkim pizza Poznań może być robiona na różnej grubości cieście. Odwiedzający najczęściej wybierają ciasto klasyczne, ale jeśli komuś się zamarzy jakieś inne, to nie powinno być z tym żadnego problemu. Grube ciasto ma większe brzegi, cechuje się dużą puszystością.
Bardzo dobrze złagodzi ono ostrzejszy smak oraz składniki w dużej ilości. Jeśli ktoś chciałby poczuć to, co najlepsze w pizzy, to może wybrać cienkie ciasto, w jakim dominować będą właśnie składniki. Niektóre pizzerie oferują również rozmaite składniki ukryte w brzegach, chociażby parówki czy ser. Następną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy zamawianiu, są składniki. Rodowici Włosi, tak lubiący prosty styl, bardzo chętnie zjadają Margheritę, a do jej zrobienia będzie jedynie potrzebne dobre ciasto, sos z pomidorów i ser mozzarella. Ale możliwości dodatków jest znacznie więcej.
Dużym zainteresowaniem cieszą się szynka, boczek czy grillowany kurczak. W połączeniu z warzywami i pieczarkami takie kompozycje świetnie smakują, zarówno dorosłym jak i dzieciom. Jeżeli pizzeria Poznań zdecyduje się wyróżnić wśród konkurentów, to zapewne zaproponuje kilka własnych smaków, jakich nie znajdzie się nigdzie indziej. Tu mogą się pojawić mniej oczywiste składniki, takie jak chociażby jajko, ogórek kiszony czy ananasy. Jeśli kucharz się postara, to rzeczywiście może z tego wyjść bardzo ciekawy smak, którego z pewnością warto spróbować. Dla smaku kluczowa jest odpowiednia jakość zastosowanych składników, i to koniecznie należy sprawdzić. Wszystko bez wyjątku, co zostanie położone na pizzę, musi być świeże i niemrożone, miłośnicy tej potrawy twierdzą, że najlepiej jeśli mąka, oliwa czy sos pomidorowy pochodziłyby z Włoch.